Standardy i wytyczne
Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich w zakresie diagnozy oraz terapii dzieci i młodzieży z problemami identyfikacji płciowej
Niniejszy dokument, zwany w skrócie „Standardami SPCh 2023” powstawał wieloetapowo od początku 2023 roku. Na jego kształt złożyła się praca kilkunastu ekspertów korzystających z międzynarodowych doświadczeń klinicznych i dorobku naukowego psychologów, psychoterapeutów (w tym psychoterapeutów dzieci i młodzieży, rodziny oraz terapeutów uzależnień), seksuologów i lekarzy (o specjalnościach: medycyna rodzinna, psychiatria, endokrynologia dziecięca, ginekologia i położnictwo).
W obecnej, drugiej wersji dokumentu, staraliśmy się uwzględnić wnioski i uwagi, które do nas napłynęły po opublikowaniu wersji pierwszej, jesienią 2023 roku, doprecyzowaliśmy pewne pojęcia, a przede wszystkim zaktualizowaliśmy i znacząco wzbogaciliśmy bibliografię, zwłaszcza w obszarze zdrowia, oraz nieznacznie uzupełniliśmy wytyczne psychoterapeutyczne oraz ramy metodologiczne. Do grona autorów dołączył także prof. Bogdan Chazan oraz dwie osoby z zagranicy: dr Laura Haynes oraz dr Andre van Mol z USA. Standardy SPCh 2024 zostały także wzbogacone o odniesienia do AGREE II – systemu ewaluacji profesjonalnych wytycznych do pracy klinicznej.
Tego typu publikacja jest niezmiernie potrzebna nie tylko w Polsce, wypełnia istotną lukę w literaturze przedmiotu i terapeutycznej praktyce.
Dokument skierowany jest do szerokiego grona odbiorców:
psychologów i psychoterapeutów, lekarzy, pedagogów i duszpasterzy, prawników i twórców polityk publicznych oraz także dla rodziców. Na plan pierwszy wysuwa się jego zastosowanie kliniczne.